Na Voľný Čas, Naj, Telo & duša

Ako sa zbaviť stresu a relaxovať? Naučte sa so mnou ako správne meditovať

Po dvoch rokoch strávených v Číne sa ku mne téma meditácie dostala nespočetne veľa krát. Prešla som si kurzom jógy, natočila sériu videí s Brandonom, ktorý strávil rok s mníchmi v Tibetských horách a stiahla som si úplne všetky appky, ktoré ponúkajú vedené hodiny rozjímania. Úprimne, na stres a úzkosť mi nepomohlo nič. Ťažký stav chce asi ťažkú zmenu.

Meditácia mi ale určite pomohla iným spôsobom. Bolo to pár minút z môjho dňa, kedy som nemusela riešiť mobil, maily, prácu, posilku, prečo mi neodpisuje frajer, či sú naši v pohode, či ide môj život správnou cestou atď, atď. Bola to chvíľka, kedy sa môj mozog úplne vypol.

ako správne meditovať, Baška Hravo Zdravo, tibetský mních

Meditácia vám dokáže pomôcť zastaviť sa a zabudnúť. Žiaden multitasking, len sústredenie sa na dýchanie. Myšlienky prichádzajú ale aj odchádzajú. Vyčistí sa vám hlava, prídu nové nápady, nové riešenia, budete viac kreatívny. To je niečo čo meditácia umožnila mne. A chcem sa s vami podeliť o môj návod ako správne meditovať.

Ako správne meditovať?

Na začiatok vám pomôžu aplikácie s guided meditation ako napríklad Calm a Headspace. Odporúčam vám ale len free verziu. Je dobré začať s malou pomocou, ale nechcem aby ste sa na vedení stali závislí. Krátkodobo vám guided meditation možno pomôže ale dlhodobo je lepšie, ak sa budete spoznávať sami a sami si nájdete cestu k pokojnej mysli.

  1. Usaďte sa na stoličku s chodidlami položenými na zemi. Sústreďte sa nachvíľu na priestor okolo vás, na veci čo vás obklopujú, na nábytok okolo, na steny okolo vás. Potom zatvorte oči.

  2. Precíťte každý dotyk vášho telaSústreďte sa kontakt tela so stoličkou na ktorej sedíte, so sedačkou pod vami, na to ako sa ruky dotýkajú operadiel, ako sa nohy dotýkajú zeme. Úplne sa uvoľnite.

  3. Započúvajte sa do zvukov okolo vás. Na tie čo sú blízko a aj na tie čo prichádzajú zďaleka. Nenechajte sa týmito zvukmi rozptyľovať, sústreďte sa skôr na priestor medzi vami a predmetom, ktorý zvuk vydáva, na cestu zvuku až k vám. Pomôže vám to odosobniť sa od týchto zvukov. 

  4. Hlavná časť: Sústreďte sa na svoj dych. Pozorujte ho. Kde na tele je ho najviac cítiť? Je to v hrudníku, brušku alebo cítite studený vzduch vchádzať a vychádzať cez nosné dierky? Nezrýchľujte dych, len ho pozorujte. Pomaly začnite rátať nádychy a výdychy. 

  5. Ak vám behajú v hlave myšlienky, je to úplne v poriadku. Ale vždy si buďte vedomý toho, že premýšľate. Uvedomujete si vaše myšlienky? Čo sa vám motá hlavou? V akom jazyku? Nnesnažte sa ichpotlačiť, len sa opäť začnite viac sústrediť na váš dych. Akoby ste si uvedomili váš dych po prvý krát v živote, sústreďte sa naň od prvej molekuly kyslíka, cez pauzu medzi výdychom a nádychom až po úplné vyprázdnenie pľúc.

  6. Prestaňte rátať nádychy a výdychy, uvoľnite sa a nechajte svoju myseľ robiť čo chce. Ak sa chce ďalej sústrediť na dýchanie, je to výborne. Ak sa jej chce premýšľať nad úplne inými vecami je to super taktiež. Myšlienky prinášajú aj nové nápady, nové riešenia a tvorivosť. 

  7. Pomaly sa začnite prebúdzať. Tri krát sa zhlboka nadýchnite. Začnite si uvedomovať vaše telo. Ako sa cítite? Ste uvoľnení, unavení, zrelaxovaní, je vám smutno či veselo? Nesúďte vaše pocity, len ich sledujte, žiaden z nich nie je nesprávny, žiaden z nich sa nesnažte teraz zmeniť.

  8. Otvorte oči

  9. Môžete si trošku zacvičiť alebo sa ponaťahovať. Hlavne si poďakujte za to, ze ste si našli moment pre seba. Moment, kedy ste sa sústredili len na jednu jedinú vec, bez zvonenia telefónu, nových emailov, riešičkami s kolegovcami. Moment úplnej pohody.

Na začiatok môžete meditovať 10 minút každé ráno alebo večer pred spaním. Je dôležité vytvoriť si rutinu a stráviť každý deň krátky čas upokojením mysle. Výsledky sa dostavia čoskoro.

Nezabudnite na meditačnú hudbu. Môžete si pustiť napríklad nejakú mantru a započúvať sa do jej spevov a rytmiky. Pohľadajte čo vám vyhovuje a nájdite s jej pomocou vlastý spôsob ako správne meditovať. 

ako sa zbatit stresu, ako na úzkosť, ako správne meditovať

V dnešnom hektickom svete, kde sa každý len ponáhľa, kde máme málo času a pritom je stále nuda, kde má každý plno pracovných a rodinných povinností je treba nájsť si chvíľku na seba. Treba sa naučiť sa poďakovať si a cítiť sa sám so sebou šťastný. Meditácia k tomu dopomáha. Veď sami vyskúšajte. Nie je stopercentný návod ako správne meditovať, cvičenia sú veľmi individuálne. No pár minút denne stačí aby ste už po dvoch týždňoch začali pociťovať zmeny.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

1 thought on “Ako sa zbaviť stresu a relaxovať? Naučte sa so mnou ako správne meditovať

Pridaj komentár