Čínske tajomstvo, Po Svete

Cestovanie v Pekingu: tajomstvá hlavného mesta Číny odhalené

Peking a Šanghaj. Dva draci Číny, ako bývajú často krát nazývané. Tieto dve mestá sú ale ako jing a jang. Úplne rozdielne. Keď cestujete do Šanghaja pripravte sa na šialenú a hlučnú metropolu. Je to sídlo obchodu, bank a financií. V Šanghaji to žije modernom. Peking je naopak tradičné mesto a jeho tisícročná história na vás dýcha na každom kroku. Obchod tu až tak moc nefičí ale zato tu sídli čínska vláda, ktorá o každom kroku tykajúceho sa nielen obchodu rozhoduje. Cestovanie v Pekingu je veľmi odlišné od zvyšku Číny. Treba zažiť.

Tipy na cestovanie v Pekingu

Z Pekingu mám zážitky na celý život. Navštívila som ho viackrát a vždy som z niečoho ostala stáť v úžase. Wow momenty. Podelím sa s vami o pár z nich. Zároveň sú to aj moje  odporúčania na cestovanie v Pekingu, ktoré vám pomôžu na ceste spoznávania čínskej kultúry.

Kde v Pekingu lacno prenocovať

Hostel Leo ma príjemne prekvapil. Bola v ňom teplá voda, super izba, milý personál, ktorý nám rád so všetkým poradil. Odporučil nám aj miestu reštauráciu alebo skôr malú slížiareň. Kuchyňa plus mala miestnôstka s pár stolmi. Prítomnosť cudzincov vyvolala samozrejme u obsluhy nemalú pozornosť. Začali okolo nás behať, fotiť sa s nami, konverzovať. Sadli sme si teda. Objednali slížovo-bravčovú polievku a pivo. Slíže na stole, no, hygiena nič moc ale tak čo už, milý týpek z recepcie asi vie čo je pre nás najlepšie. A zrazu. DUP. STEP. Pani majiteľka vyskočila, na niečo doskočila a kričala na svojho manžela: „Podaj mi rýchlo metlu.“ Ten neváhal nabehol s lopatkou, na ktorú sa snažil nahnať myš pod majiteľkinými nohami. Bohužiaľ, to sa mu akosi nevyšlo a splašená myška začala pobehovať pod našimi nohami ako divá. Ja už v pozore, že bože čo bude. Ale pani majiteľka to vyriešila. Rozbehla sa smerom k myši, opäť na ňu skočila, tento krát úspešnejšie a myška sa jej rozprskla pod nohami. No čo vám poviem. Polievku som nedojedla ale aspoň mam zážitok. Cestovanie v Pekingu ako má byť. 

Zakázané je najlepšie

Peking alebo Beijing bolo sídlo čínskych cisárov, ich manželiek, konkubín, deti a poddaných. Cisári žili úplne oddelene od zvyšku obyvateľov. Postavili si svoje malé mesto uprostred veľkého mesta. Áno. Už viete. Presne to je história za Zakázaným mestom v Pekingu. Takže si asi viete predstaviť akí skvelí panovníci asi boli keď ani jeden krát za život nevystrčili nos zo svojej zakázanej škatule.

Do zakázaného mesta sa vchádzalo rozličnými bránami. Jedna z nich, tá najmajestátnejšia, slúžila výhradne iba pre cisára. Zakázané mesto má tri obrovské námestia. Jedno je veľké asi ako cele staré centrum Bratislavy, takže prejsť z jednej strany na druhú vám potrvá asi 10 minút. Tieto námestia sú predelené lóžami kde spával cisár. Alebo sa tu chystal na prejavy pred čínskou inteligenciou. Alebo na svadobný obrat. Po bokoch námestí je sled chodbičiek kde mali svoje izby cisárove deti, ženy, poddaní.

Zakazane mesto, nadvoria, cetovanie v pekingu

Trošku obyvateľom zakázaného mesta závidím ich život. Toľko prepychu, zlata, vyrezávaných dverí (na tie mam úchylku). Každá jedna škridla je unikátne vyzdobená, každá strecha ma na sebe vyrezávané postavičky. Ach ach. Zbožňujem detaily. Moje oči i srdce sa roztápali.

strechy v zakazanom meste, cestovanie po pekingu

Čínsky múr

Historiek o Čínskom múre tu už bolo neskutočne veľa. Určite viete, že okrem toho, že je ho vidieť z vesmíru je to aj najväčšie pohrebisko čínskych otrokov. Ale šak. Asi to stálo za to. Mimochodom Čínsky múr nie je len pri Pekingu. Cisári si ho stavali vždy tam kde boli momentálne hranice Číny.

Čínsky mur v pekingu, cetovanie do hlavneho mesta ciny

Môj zážitok z múru je ale trošku iný. Dve veci ma veľmi prekvapili. Prvá, bol obrovský čínsky nápis rozpínajúci sa po kopci v diaľke, ktorý propagoval slávu Maovi. Asi aby domáci tu  nezabudli aký úžasný tento vodca bol a mohli mu vzdať hold. Druhá vec, ktorá je zároveň moja najsilnejšia spomienka z Číny je naša cesta po neupravenej časti múru. Vybrali sme sa po polorozpadnutej stavbe niekam do neznáma. Žiadni turisti, iba ticho, šuchot vetra, škriekanie orlov, ryžové políčka malých dedín pod nami. Viete že ja som zaťažená na dediny a obzvlášť na dediny v Číne, takže som bola nadšená keď sa na múr vyšplhala partia dedinčanov, zapálili si cigaretku a kochali sa spolu s nami sa okolím.

zakazana cast cinskeho muru v pekingu

Takýto zážitok odporúčam naozaj každému. Nebojte sa odbočiť a ísť aj mimo upravenú zónu múru. Stojí to za to. To je ten pravý zážitok, aký mali kedysi len čínskej strážcovia múru.

Tajomstvá zdarma

Posledná vec, ktorá mi nedá nespomenúť je free tour. Jimi, náš sprievodca, nás povodil pomedzi hutongy – pekinské „sídliska“ a poprezrádzal nám kopec lokálnych tajomstiev. Najzaujímavejšie ale boli hutongy zvnútra. Tam sa len tak jednoducho nedostanete, ale Jim už mal svoje kontakty a vybavil nám prehliadku v dome pána Wanga. Žiadna veľká sláva, typický bordel, kopec harabúrd ale tak to je predsa ta pravá atmoška. Ujo Wang, ktorý sa (okrem ukazovania svojho obydlia turistom) živil aj zápasmi švábov. Hutong v pekingu zvnutra Takže. Švábika musíte mať vždy v kapsičke kabátu pri srdci. Dobrý šváb –  dobrý bojovník, je predsa živiteľom vašej rodiny. Je teda dôležitý rovnako ako váš život. Hutong uja Wanga sa skôr podobal na malú zoo. Mal tu sliepky, vtákov, psov, mačky, chameleóna. Zaujímavý to typek.

Odporúčam free tour všetkými desiatimi. Domáci predsa najlepšie vedia všetky miestne pikošky. Väčšina z nich je tajná, takže ich tu ani nemôžem zdieľať. Ešte by čínska vláda zablokovala môj blog. Tragédia.


Cestovanie v Pekingu každému odporúčam. Mesto určite treba vidieť, zažiť, okúsiť. Treba vyskúšať pekinskú kačku, ktorá veľmi tesne konkuruje našim kačičkám v Grobe. Treba vidieť celú tu nádheru a históriu. Treba si vyskúšať státie v zápchach, pekinský smog, pekinský sneh a Pekinčanov samotných. Peking búd milujete alebo nenávidíte. Ja som určite ten prvý prípad.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Pridaj komentár