Na Voľný Čas, Telo & duša

Čínska medicína: užitočné rady a môj pohľad

Zdravie je to najdôležitejšie čo máme. Každí človek, doktor či liečiteľ má však svoj vlastný názor a spôsob ako si ho udržať. Ktorá je ten správny a najlepší sa samozrejme nedá povedať, ale so zdravým rozumom sa treba z každej metódy poučiť  a niečo si pridať do svojho vlastného návodu na zdravie. Ja som sa počas dvoch rokov v Číne naučila nie málo o princípoch liečenia v tejto krajine. Tie by som s vami chcela zdieľať. Teda aspoň tie najdôležitejšie čo prináša čínska medicína.

Základy: Čínska medicína a jej hlavné metódy liečby

Čínska medicína má dva dôležité body. Prvým je, že sa liečia príčiny chorôb a nie ich následky. Pokiaľ vás teda bolí hrdlo, nedáte si tabletku na utíšenie bolesti ale hľadáte kde v tele nastala chyba. Tento bod úzko súvisí s druhým bodom. V čínskej medicíne sa telo považuje za celok. Rozličné organy a tkanivá sú navzájom prepojená a teda sa navzájom ovplyvňujú. Ľudské telo je spojené aj s prírodou. Prostredie v ktorom sa nachádzate teda vo veľkom ovplyvňuje vaše zdravie.

Podľa čínskej medicíny si pre udržanie zdravia musíme udržať správnu funkčnosť tela a prúdenie energií v ňom. Ako to dosiahnuť? Je viacero metód:

  • akupunktúra: pre mňa najzaujímavejšia metóda. V Šanghaji som navštívila čínskeho doktora Chena, ktorý so mnou zdieľal jeho dlhoročné skúsenosti s akupunktúrou. Pozrite si video z mojej návštevy čínskeho doktora
  • herbálna medicína: teda kombinácia byliniek, korienkov, sušených živočíchov a podobných záležitosti, z ktorých sa varia rozličné čajíky a polievočky
  • masáže: základom čínskych masáži je rozprúdenie a napráva chodu energii v ľudskom tele
  • cvičenie: pomalé cvičenie ako napríklad taichi, vďaka ktorému si uvedomíte prúdenie energii vo vašom tele a sami dokážete tieto energie navigovať. Napríklad za pomoci meditácie
  • správna strava: hlavne nie žiadne príliš štipľavé, príliš sladké ci slané veci. Správne stravovanie je naozaj kľúčom ku zdraviu. Sme predsa to čo jeme.

Najčastejšie sa choroby liečia akupunktúrou a bylinkami alebo bylinnými čajmi. Pri závažnejších chorobách sa obe metódy kombinujú

Nemalé rozdiely v liečení medzi Čínou a západom 

Diagnóza choroby

Nie nie, žiadne počúvanie tlkotu srdca, žiadne CTčko ako röntgen. Čínska medicína používa štyri základné metódy diagnózy. Hlavnou metódou je pozorovanie. Doktor sleduje farbu vašich očí, vášho jazyka a pleti. Ďalej je veľmi dôležitý váš pach. Teda aj očuchanie si pacienta je na čínskej klinike bežné. Tiež sa vám zmeria pulz. To ale až netradične tradičným spôsobom. Čisto len odpozorovaním pulzu na zápästí. Poslednou z metód je rozprávanie, teda odpovede na otázky doktora.

Dĺžka liečenia

Ľahké choroby sa liečia väčšinou okolo týždňa, pričom každý deň je treba vypiť alebo skonzumovať prírodné lieky. Väčšinou pätnásť kráť za deň. Závažné choroby sa liečia dva týždne až šesťdesiat dní.

čínska medicína, alternatívna medicína, čínske čaje a polievky, čínska lekáreň

čínska medicína, alternatívna medicína, čínske čaje a polievky

A toto je pre mňa hlavný dôvod prečo preferujem západnú medicínu. Naše tabletky a antibiotika majú síce viac vedľajších účinkov, no zbavia nás zlého bacila alebo vírusu za pár dní až týždňov. Čínsku medicínu samozrejme uznávam, no viac pre dlhodobú podporu imunity. A silná imunita je predsa základom zdravia.

 

Učiť sa čínsku medicínu na západe môže byť problém keďže je stále považovaná za alternatívny spôsob liečenia. Zároveň nám tu chýbajú učitelia s dlhoročnými skúsenosťami a to správne prostredie. V Číne je naopak západné učenie plne akceptovaná a učí sa aj na medicínskych školách.

Na záver chcem len povedať, že netreba byť šialeným zástancom jednej alebo druhej metódy liečenia. Všetky majú svoje klady i zápory. Prírodná liečba je skvelá na udržanie si silnej imunity a jej podporu, no iba ťažko a pomaly nás dokáže dostať zo závažných chorôb. Takýto rýchly a účinný efekt má naopak naša západná medicína.  A teda opäť hovorím, vytvorte si vlastný návod na udržanie si zdravia. Alternatívna čínska medicína a tá naša, západná sa spolu výborne dopĺňajú.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Pridaj komentár