Na Voľný Čas, Naj, Telo & duša

Joga pre začiatočníkov: tipy ako správne cvičiť jogu

Určite ste už veľa krát čítali o joge, o tom zázraku z Indie, ktorá vás ukľudní, napraví vám chrbát, vystrečuje svaly a budete ohybní a tenučkí ako prútik. Neviem či je všetko zo spomínaného pravda. Joga je ale súčasťou meditačného cvičenia, takže základom je, že pohybom ukľudníte svoje telo. A to podľa mňa pri joge naozaj funguje. 

Ja som si vyskúšala viacero jog na viacerých miestach sveta. Chcem sa s vami podeliť o moje zážitky z nich a čo najdôležitejšie pre jogu som si z nich vzala.

Joga pre začiatočníkov v Holandsku

Učiteľa v Holandsku, boli precízni ako pravítko. No veď Holanďania. Zakladali si na každom detaile, takže som koniec koncov bola skôr nervózna ako že by som našla pokojnú myseľ. Keď na vás učiteľka zazerá, že: „ramená od uší, I´ve told you thousand times BARBORA!“ Ale aspoň som si hneď ako začiatočníka vypestovala čistý štýl a vycibrila do detailov techniku. Lenže cez bolesť.  

Ponaučenie teda znie: nestresujete príliš kvôli tomu ako pri vyzeráte alebo či robíte daný cvik správne. Kašlite na tiež na ostatných okolo. Je to chvíľka pre vás, a základom je zabudnúť na všetky hlúposti a starosti čo sa vám mocú hlavou. Viete, s najväčšou pravdepodobnosťou aj tak robíte cviky zle, ale čo tam potom. Sústreďte na to aby ste zladili svoj dych s pohybmi. To je to čo prináša pozitívne efekty jogy a pozitívnu hlavu.

Kurz jogy v chráme s Indickým učiteľom

joga pre začiatočníkov, kurz jógy v Číne, indický učitel
V Číne bol pre mňa veľký zážitok kurz jogy s Indickým učiteľom. Bývali sme v budhistickom chráme, jedli iba ryžu a zeleninu, vstávali každý deň o piatej ráno a cvičili až do deviatej večer. Základom kurzu ale bolo úplne ticho. Vôbec sme nemohli rozprávať. Vraj nám to pomôže nájsť vnútorne ticho. Niekomu asi áno, ja som sa dva dni pred kurzom som sa rozišla s frajerom takže som potrebovala kričať, nadávať, stážovať na všetkých chlapov na svete. Potrebovala som sa vyblázniť, opiť sa, zabudnúť. To by mi pomohlo nájsť vnútorne ticho oveľa viac.

Ponaučenie teda znie: nie vždy je pokojne cvičenie to čo vám pomôže nájsť rovnováhu a pokoj. Nie vždy musíte byt v nálade na jogu. Niekedy do toho treba dozrieť. Takže fakt sa netrápte keď sa vám nedarí úplne sa upokojiť. 

Joga v Číne

Najlepšiu jogu som zažila v joginskom centre v Číne. Čo je vcelku divne, keďže som vôbec netušila o čom učiteľky hovoria. Nevedela som aký cvik bude nasledovať, či sa mám nadýchnuť alebo vydýchnuť, či mám mať ruky prepnuté. Neriešila som. Možno práve to bolo to čo spravilo tieto hodiny jogy mojimi najobľúbenejšími.

Ponaučenie tento krát súvisí s bodom číslo jedna. Snažte sa precítiť cvičenie a počúvať svoje telo. Čo práve v tom okamihu chce? Cítite to skôr na nádych alebo na výdych? Kašlite na to čo vám hovoria ostatní a robte to čo si vaše telo a myseľ práve žiada.

Joga v pohodlíčku doma

Jogu rada cvičievam aj doma. Takto som vlastne začínala. Bála som sa aby nikto nevidel moje nesmelé pohyby, smiešne pozície a ešte by som aj priznala, že funím aj pri niečom takom vraj jednoduchom ako je joga. Vtedy som ešte pozerávala a cvičila podľa YogaToday , čo je joga pre začiatočníkov. Teraz som presedlala na moju obľúbenkyňu Adriene. Pri tomto dievčati sa naozaj nebudete nudiť. Je vtipná, pri cvičení sa baví sa a navyše je veľká profesionálka. Má aj pár dielov o zdravom stravovaní a tak, ale úprimne, ja mám najradšej jej full yoga lessons

Joga v Bratislave

Ja osobne zbožňujem HYC na Klincovej. A to hlavne preto, že je to kúsok od môjho domu. Je strašná pohodička mať joga centrum blízko domu. Kedykoľvek môžete vybehnúť na hodinu, ráno si nemusíte veľa privstávať a nemôžete sa vyhovárať prečo dnes neisť. V HYCe majú skvelé akcie, je tam joga pre začiatočníkov aj pokročilých. Minulý mesiac som sa napríklad HYCla a vycvičila si jeden mesiac zdarma. Stálo na to 20 hodín jog počas 15 dni. Makačka, ktorá ale stála za to. 

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

1 thought on “Joga pre začiatočníkov: tipy ako správne cvičiť jogu

Pridaj komentár