Po Svete, Slovensko naše

Kremnické Gagy 2017 / Prvý deň festivalu humoru

Dnes, v piatok 1.9., sme sa vybrali spolu s maminkou na výlet na Kremnické Gagy. Festival humoru nás rozosmieval na každom jednom kroku, bola som prekvapená ako dnes nikto nemal problém prihovoriť sa a zažartovať si len tak, aj s cudzou osobou. 

Už pri príchode do Kremnice sme vedeli, že bude dobre. Organizácia za sto bodov. Na príjazdovej ceste nás čakal pán policajt, ktorý nám nakázal zaparkovať do radu áut. „A tu sa platí?“ chceli sme vedieť „Nie, nieee slečny, stačí len zaparkovať a bežte si dať hus do mesta.“ Kde sme si mali dať spomínanú húsku sme síce nezistili ale parkovanie bez akýchkoľvek problémov znamenal veľmi snubný začiatok celého dňa.

Divadlá, humor, umenie, festivalový ošiaľ a Kremnica. Všetko to sa zmiešalo dohromady a vytvorilo atmosféru, ktorá vytvárala úsmev na tvári všetkým návštevníkom. Po uličkách a na námestí bolo kopec stánkov s množstvom rozkošných vecičiek a chutných mňamiek. Okej, ja viem, že je to hravo zdravo ale niektorým dobrotám sa jednoducho nedalo odolať. Tiež som neodolala a kúpila si rozkošné, z dreva vyrezávané náušničky. Z tých sa naozaj teším. 

Kremnické gagy 2017, stánky

Hneď po príchode sme sa vybrali na Námestie Slávnych nosov. Moje obľúbené miesto. Zrovna prebiehalo odhalenie nového nosa. Tohtoročný patril karikaturistovi Jánovi Schusterovi. Na odhalanie naväzovala vernisáž karikatúr tohoto a iných autorov. 

Vedľa vernisáže bol vstup do Múzea Gýča. Samozrejme hneď pri vstupe nás vítali Mojsejovci na plagáte v životnej veľkosti. V tomto múzeu som objavila kopec vecí, ktoré poznám ešte z detstva alebo od babky. Zlate nástenné hodiny v podobe náramkových hodiniek (doteraz si pamätám ako u babky tikali), pestrofarebné vankúše a gobelíny, vypchaté zvieratká alebo plastové ovocie na okrasu. 

To všetko bolo ešte okej, ale najviac ma dostali hodiny, ktoré namiesto typického zvonenia budíka mali okolo ciferníku vláčik, ktorý sa pohne a začne dymiť a trúbiť v danú rannú hodinku. No krásne „až oči prechazeji“. Hranica medzi gýčom a umením je ale veľmi tenká a ja som po návšteve tohto múzea nedokázala posúdiť, ktorá vec sa mi ešte páči a ktorá je už nechutne lacná, s nulovou umeleckou hodnotou. Určite mnohé z toho čo dnes všetci bežne považuje za krásnu estetickú vec, sa jedného dňa zaradí k plastovým matrioškám v Múzeu Gýču v Kremnici.


Program Kremnických Gagov 2017 je tento rok veľmi pestrý. V sobotu vystúpia Radošinci so svojou hrou Lá-ska-nie! Tiež sa predstaví Štúdio L+S so svojím dobrodružným kabaretom Ekonómia dobra a zla. V nedeľu určite odporúčam pražské divadlo Bratři v tričku a ich Prasecí cirkus alebo Divadlo Astorka a ich predstavenie Jama deravá. Lístky si môžete zakúpiť buď online alebo priamo na festivale na Mestskom Úrade. Ale šup šup, neváhajte ani chvíľu, lebo mnohé z top predstavení sa veľmi rýchlo vypredávajú. 

Kremnické Gagy 2017, Kremnica, festival humoru

Po výlete do Kremnice odporúčam zastaviť sa aj v Banskej Štiavnici. Môžete tu aj prenocovať v Penzióne Nostalgia. Izby majú krásny vyhlaď na Kalváriu, vždy tu hrá dobrá hudba a interiér spolu s dekoráciami vytvárajú supiš atmosféru. V Štiavnici tiež URČITE dajte kávu v Divnej Pani a čajík v Klopačke. No a samozrejme behnite pozrieť obrazáreň Diela a dielka od Slovenských autorov.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Pridaj komentár