Akcie, festivaly, umenie a zážitky, Po Bratislave

Kam zmizli milióny slovenských módnych návrhárok?

Všetky ženy milujú módu. Tak tomu bolo, je a vždy bude. To čo si ráno oblečieme, ovplyvňuje ako sa cítime a ako nás vnímajú ostatní. Napríklad len taká dĺžka ženskej sukne by mohla byť témou na vedecký výskum. Sukňa pod kolená = hanblivka, po kolená = business lady, tesne pod zadok = provokatérka.

foto vystavy nech sije barbora grmanova hravo zdravo blog

Správne oblečenie predstavuje jednu z našich ženských zbraní. Vďaka móde môžeme predviesť svoju jedinečnosť a povahu. V obchodoch je dnes takmer nemožné nenájsť niečo, čo by nám zapadalo do štýlu. Môžeme nakupovať oblečenie od výmyslu sveta, naplniť naše šatníky do prasknutia. Výstava Nech Šije v SNG ukazuje, že nie vždy tomu tak bolo.

Výstava Nech Šije v SNG

Hneď po vstupe na výstavu mi bolo jasné, že tu inšpiráciu na zajtrajší outfit hľadať nebudem. Neforemné blúzočky, pracovné úbory, dlhé vestičky pre pani vedúcu v zelinkárstve, kabátik, ktorý si skôr predstavujem na úchylovi z parku ako na mladej dáme z 50. rokoch 20. storočia. Nad všetkým som s údivom a s úsmevom krútila hlavou.

foto vystavy nech sije barbora grmanova hravo zdravo blog jednohubky noc muzeii a galerii

V období komunistického režimu sa nám šilo úplne ináč. Móda nám, viac ako na prezentovanie ideí jednotlivca, slúžila na odzrkadlenie ideológie národa. V rokoch 1945-89 mala móda úplne iný význam a formát. Oblečenie malo byť skôr jednoduché na výrobu ako lákavé na pohľad. Strihy boli navrhnuté čo najpraktickejšie, veľmi úžitkovo, tak aby ostalo minimum odpadového materiálu. 

Nemôžem ale povedať, že by výstavené kúsky nemali ducha. Predstavila som si, čo všetko si odžila napríklad už spomínaná blúzka, kým prišla sem, na výstavu. Zrejme sa v rokoch 40-50 zrodila pod rukami jednej zo šikovných šičiek v odevnom závode. Alebo možno si táto šikovná šička, šikovne zobrala zvyšky látok a doma si zhotovila blúzku na šijacom stroji. Tá bola jedinečným módnym unikátom a sprevádzala pani na narodeninových oslavách, svadbách, výročiach, dcériných štátniciach a nakoniec, už ako obnosená a nemoderná slúžila len na domáce nosenie po dome popri upratovaní a varení. A teraz je súčasťou populárnej výstavy.

No pred pár rokmi, bola takmer každá žena šičkou a módnou návrhárkou v jednom. Zohnať látky, nite, ihly, vlnu bolo vtedy lacnejšie ako nakupovať v módnych domoch. A tak sa radšej šilo. V súčasnej dobe niečo nereálne. Neviem si predstaviť dnešné tínedžerky a mladé babenky ako si po škole otvoria doma časopis Móda, sadnú si za šijací stroj a pustia sa do šitia podľa strihovej prílohy.

Predstavte si, že by ste si museli ušiť každý kúsok oblečenia, ktorý máte v skrini. To už neznie tak zábavne ako poobedie v nákupnom centre s kamoškou. Načo šiť, strihať, navrhovať? Veď nekonečné hory oblečenia sú nám k dispozícií všade a za tak málo peňazí. Zároveň nekonečný výber oblečenia obral dnešné ženy o kreativitu a zručnosti módnych návrháriek.


Výstava Nech Šije je inšpiratívna, približuje nám módnu minulosť a núti nás zamyslieť sa nad tým, čo bolo a kam smeruje módny priemysel práve teraz. Mne sa najviac páčilo, že som mohla porovnať dva svety. Tak vzdialené a pritom tak nedávne. Odporúčam teda všetkými desiatimi.   

 

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

1 thought on “Kam zmizli milióny slovenských módnych návrhárok?

Pridaj komentár