Čínske tajomstvo, Po Svete

Exotika v Číne: kokosy, palmy a nekonečná pláž? Ostrov Hainan má všrtko

Keď sa povie, idem na dovolenku do Číny, čo si tak asi predstavíte? Starobylé chrámy, meditujúcich mníchov, sochy Budhu a bambusové lesy? Alebo supermoderné metropole s vysokánskymi mrakodrapmi, najluxusnejšími butikmi a predraženými reštauráciami? Všetko to môže byť. Mňa ale šokla ďalšia nepoznaná časť Číny. Palmy, kokosy, more a pláže ako na Miami beach. Až príliš neskoro som objavila ostrov Hainan. Dovolenkový ostrovček na juhu Číny.

Na Hainane som zažila asi všetko. Moment, kedy som sa bála o život, kedy som bola nekonečne šťastná a zrelaxovaná ale aj totálne zúfala a padala na kolená od únavy. Ostrov Hainan je pre mňa miesto plné prekvapení, ktoré už nikdy nedostanem z hlavy.

 

Prekvapenie 1: Ako sú len tí Hainančania neskutočne milí

Párkrát som na Hainane ostala totálne v šoku z toho, ako sa nám ľudia snažia nezištne pomôcť. Hneď na začiatku ma dorazila dievčina, od ktorej sme si mali prenajímať izbu. Apartmán mal kuchynku, obrovskú posteľ, čisté európske wecko a krásny výhľad na pláž. Na nete vyzeral ideálne a v realite bol ešte lepší. Lenže. Dve baby, Európanky, ktoré majú panický strach z výšok zabudli, že v Číne sú budovy trošku vyššie. Krásny výhľad z 35. poschodia sme akosi nezvládali, báli sme sa čo i len vyjsť z výťahu, ja som mala motáky a nedokázala som sa odlepiť od steny. No nie. Tu teda naozaj nemôžeme ostať.

Na rýchlo sme sa rozhodli zohnať nejaký hostel. A vtedy slečna prenajímateľka prekvapila. Nie aby nám nadávala, že čo si to dovoľujeme takto rušiť rezerváciu. Alebo pýtať po nás reservation fee. Práve naopak. Začala nám odporúčať kam by sme mohli ísť, vyvolávala na iné miesta či majú voľno, či to voľno nie je príliš vysoko a doslova nás aj naše peňaženky zachránila.


Tento prípad hovorí za všetky. Zbožňovala som Hainančanov, ich neskazenosť a ochotu pomáhať.

 

Prekvapenie 2: To by ste nepochopili ako sa to je

Čo to tí Hainančania stále prežúvajú? Prečo majú také žlté zuby a ligotavé očička? A stále si so sebou nosia také tie zelené bobule podobné nedozretým figám. Čo to môže byť za hainanské tajomstvo? Zvedavo priblížili k tetám, ktoré na ulici bobule predávali.


„Čo to predávate prosím vás“ spýtali sme sa po čínsky. A tety s roztraseným hlasom, že už na nich nejaká západňácka mafia prišla iba povedali: „Tomu by ste nerozumeli ako sa to je.“

A bolo vybavené.

Až neskôr nám jeden z miestnych vysvetlil, že Hainančania si občas radi požujú surové bobuľky čo fungujú ako prírodná droga. Požuješ, priotráviš sa trošku a hneď ti je lepšie. Ak viete čo sú tieto bobuľky zač, dajte mi vedieť. My sme na to stále neprišli.


 

Prekvapenie 3: Vlastne tie kokosy sú celkom fajn

Nemám rada kokos a obzvlášť nie kokosovú vodičku. Prečo by preboha niekto taký humáč pil? Teda. To som si aspoň myslela dokedy som neochutnala sladulinký čerstvý kokos z Hainanu. Za nejaké to euro si kúpite na každom rohu čerstvo odtrhnutý orech. Mňam. Chuť je úplne iná ako tie naše napodobeniny v Tescu. Hainančania kokos ani nevyjedajú, načo, veď je ho toľko. Pije sa iba vodička a zvyšok sa zahodí do koša. Rúhanie! Biele šťavnatučké vnútro kokosu je predsa to najchutnejšie.


Kokosy sú teda hlavne zdrojom vody. Vypije sa a potom, ak by ste chceli, môže vám ho nežná, chudučká čínska žienka rozbiť obrovitánskou mačetou. Mňam. Kokosy.


 

Prekvapenie 4: Pokoj na ôsmej najkrajšej pláži Ázie

Ok. Preskočte všetky nádherné pláže v Thajsku a viete ktorá pláž je hneď za nimi najkrajšia v Ázii? Sanya beach – ostrov Hainan. Má dokonalé, čisté a teplé more, širokánsku nekončiacu piesočnatú pláž a hlavne pokoj. Teda no. My sme samozrejme necestovali cez sezónu. V období jún – august akékoľvek cestovanie po turistických miestach Číny vynechajte! Verte mi, nechcete byť v tesnom objatí s Číňanmi. My sme sa ale mohli vyvaľovať na pohodlných kreslách (ktoré patrili nejakému päťhviezdičkovému hotelu), mohli sme sa schovať pod tieňom palmového slnečníka, kochať sa pohľadom na širokánsku pláž, užívať vôňu mora a lúče letného slniečka. Ja som si navyše ušetrila zo Slovenska jednu tyčinku mojich obľúbených Sójových Rezov, k tomu som si pustila Medial Banana a ich pesničku Sójové rezne a len tak si chillovala a užívala všetko to úžasné naokolo. Asi najlepší moment môjho dvojročného pobytu v Číne.

 

Ostrov Hainan má úžasných ľudí na ktorích nikdy v živote nezabudnem a vďaka ktorým si Čínu pamätám opäť v o niečom lepšom svetle. Určite neváhajte navštíviť ak už v Číne budete. Letenky z Číny sú pomerne lacné a náklady na život na Hainane sú minimálne. To slnko a pokoj za to stoji.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

4 thoughts on “Exotika v Číne: kokosy, palmy a nekonečná pláž? Ostrov Hainan má všrtko

  1. Ahoj… V akom období si tam bola ? Článok ako vidím je z júla, ale píšeš že v období jún – august je to tam natrieskané… Zvažujeme jarné prázdniny – prelom február-marec, ale po prečítaní pár blogov sa trošku obávam či ešte nebude chladné more… Ďakujem

    1. Ahoj, my sme tam boli v marci a nebol tam skoro nikto, more bolo teplučké. Takže odporúčam práve marec lebo urcite tam bude kopec ludi cez letne prazdniny a cez cinsky novy rok (januar-februar). Uzi si dovcku a ozvi sa ako bolo 🙂 B.

Pridaj komentár