Čínske tajomstvo, Po Svete

Poznávanie Číny: Navštívte nevšedné pamiatky Šanghaja | Hravo Zdravo svetom

Svoj cestovateľský denníček z Činy začínam mestom v ktorom som si odžila takmer dva roky. Šanghaj je super moderný, nájdete tu kopec luxusných butikov, obrovské 10 poschodové nákupáky a 120 poschodovými mrakodrapy. 


Toto mesto je tak príťažlivé a rozmanité, že by sa dalo o ňom len písať a písať a písať. Ja sa ale pokúsim vypichnúť pre vás len tie pamiatky Šanghaja, ktoré zmenili môj pohlaď na Čínu a reprezentujú kultúru a históriu tejto krajiny.

M50

Jedna z mojich obľúbených lokalít v Šanghaji. M50 je kreatívny park, kde sa združuje ghetto umelcov a kreatívcov. Výberovka z regiónu. V priestoroch bývalej továrne dnes nájdete kopec kaviarničiek, reštaurácií, luxusne nahodených ľudí a samozrejme veľa galérií. Mňa najviac oslovila výstava digitálneho umenia. Bola interaktívna, plná prekvapení a nápadov.Výstavy v M50 poukazujú často krát na určitú výraznú črtu národa. Napríklad na extrémnu obetavosť pre rodinu alebo potrebu „udržať si tvár“ v každej situácií. Tiež sa dá cez umenie dozvedieť veľa o minulosti dávnej aj nedávnej. Odporúčam všetkými desiatimi, veľa sa dozviete a naučíte.


M50 presne vyjadruje to, že v Číne umenie nie je na okraji záujmu. Je to dôležitá súčasť národa, ktorá je podporovaná, rozvíja sa a žije.

Xintiandi a Francúzsky dištrikt

Šanghaj bol v minulosti okupovaný (nielen) Francúzmi. Ich vplyv na architektúru mesta je pozorovateľný takmer úplne všade, no najviac v samotnom francúzskom dištrikte. Bola to oblasť určená čisto len francúzskej smotánke a Číňania sem mali vstup zakázaný. Ešte teraz je možno nájsť tabuľku nad bránami nápis „No Chinese“. V tejto časti nádete aj mnohé pamiatky Šanghaja ako napríklad Jing´an Temple, Tianzifang alebo Yu záhrady poblíž.

Ale ok, nech boli Francúzi akýkoľvek, za jedno si naozaj zaslúžia kredit. Vystavali v tomto meste tú najkrajšiu a najluxusnejšiu oblasť. Dnes tu nájdete predražené butiky, najdrahšie kaviarne a reštaurácie, najprestížnejšie hotely a najživšie ulice. Ak sa nezaľúbite do Šanghaja tu, tak už vám naozaj nie je pomoci.


Xintiandi je najkrajšia časť french dištriktu. Bola postavená len pred nedávnom a vyobrazuje pôvodný architektonický štýl Šanghaja. Môžete sa potúlať po úzkych uličkách, sadnúť si na výberovú čokoládku alebo navštíviť pôvodný apartmán čínskej vyššej vrstvy.  

Fudan Daxue kampus a Daxue Lu

Alebo kampus Fudan Univerzity a Univerzitná avenue

Fudan univerzita je druhá najväčšia v Číne. Má približne 30 tisíc študákov. Bola založená v roku 1905, teda tiež patrí medzi pamiatky Šanghaja. Jej kampus je veľký asi ako celý Trenčín, mesto z ktorého som na Fudan prišla. Je ale krásny a udržiavaný. Nájdete tu parčíky, trávičku, jazierka, bambusové zákutia, čínske jablone, kvetinové záhony…

Ráno tu staršia generácia chodí cvičiť, pokeckať si, posedieť. Poobede zas nastúpia študenti, vytiahnu snacky a milk tea, klebetia, učia sa, fotia sa. Navyše súčasťou kampusu sú aj dva 20 poschodové mrakodrapy a múzeum podobné washingtonskému Bielemu Domu. Je tu pokoj, kľud, harmónia a pozitívna energia.

Daxue Lu alebo University Avenue je v blízkosti školy. Ulica ožíva hlavne v noci a patrí medzinárodným študentom a bohatším Číňanom. Nie každí si môže dovoliť poobedné posedenie v luxusnom lokáliku pri káve a zákuskoch. To je západniarsky štýl života a za ten sa v Číne kruto pripláca.

Pudong

Pudong odporúčam preskúmať z viacerých strán. Jednak z opačnej strany rieky Huangpu – z Bundu. Odtiaľto je najkrajší vyhľaď na všetky mrakodrapy a slávu mesta. Večer je na budovy premietaná svetelná show, ktorá trvá až do polnoci.


Odporúčam si z Bundu zobrať trajekt za 2RMB asi 40 centov a previesť sa na opačnú stranu rieky. Tu sa poprechádzajte po pobreží a užite si krásny výhľad na tú európskejšiu stranu pobrežia. 

Ďalej pokračujte potulkami centrálnejšie, k supermodernému finančnému centru a mrakodrapom. Najvyšší z nich – Shanghai Tower, má 632 metrov a elegantnú sexi líniu. Hneď za ním je najvyšší pivný otvarák sveta (ako ho všetci radi voláme). Odporúčam ale navštíviť Jin Mao Tower v ktorej je Hyatt hotel. V hotelovej reštike si môžete posedieť na kávičke, dať si ovocnú misu a kochať sa výhľadom na rieku a širokánske mesto. 


Určite odporúčam navštíviť Šanghaj, aby ste si spravili predstavu o vyspelosti a bohatstve Číny. Pamiatky Šanghaja nemajú až tak dlhú históriu ako napríklad tie Pekingské. Ale len tu nájdete tie najlepšie baozi, jiaozi, hot pot a coco milk tea. Pripravte sa ale na nie najlepší vzduch a nie najčistejšie prostredie. To ale koniec koncov platí pre celu Čínu.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

2 thoughts on “Poznávanie Číny: Navštívte nevšedné pamiatky Šanghaja | Hravo Zdravo svetom

Pridaj komentár