Čínske tajomstvo, Po Svete

Poznávanie Číny | Zaujímavosti o Číne | Hravo Zdravo svetom

Sériu o cestovaní začínam exotickou krajinou, ktorá mi za dva roky čo som tam bola prirastá k srdcu. Čína. V Šanghaji som sa naučila  po čínsky variť, jesť, počítať, hovoriť. Jeden post mi na všetky moje cestovateľsko-kultúrne tipy a postrehy stačiť nebude, takže sa tešte na sériu článkov o poznávaní Číny. Jeden samostatný ďalej venujem čínskej medicíne

Okrem toho, že je Čína úplne odlišná ako západ sveta, extrémne rozdiely nájdete aj vrámci územia „jednotnej Číny“. Myslíte si napríklad, že na Slovensku sa východ a západ výrazne líšia?  Že ľudia sa správajú a žijú ináč na každom konci? Súhlasím. vzdialenosť medzi dvoma stranami Slovenska je asi 450km. A teraz si predstavte aké rozdiely sú asi medzi obyvateľstvom kde je od západu na východ asi 4500km. Okrem toho, že ľudia hovoria každých 100km úplne inými nárečiami (takže sa vôbec nevedia dorozumieť) majú aj úplne iné zvyky, jedlo, zákony, prístup k životu.

Poznávanie číny

Precestovala som si hlavne východné pobrežie, ktoré je ťahačom celej Číny. Znamená to preľudnené mestá, smog, boj o moc, glamour, značkové obchody, mrakodrapy, kultúru, big party…Ale navštívila som aj dedinky a chudobné miesta, kde nie je naozaj nič. Veď čítajte a sami si spravte o rozdieloch tejto krajiny. Začnime mojim obľúbeným mestečkom.

čínska reštaurácia, čínske buchtičky, poznávanie číny

 

Šanghaj

(Shang Hai – 上海 – mesto na vode)

Takže čo si predstavíte keď vám poviem, že som žila v Číne? Chrámy, meditovanie, mníchov, hľadanie vnútorného pokoja, taichi, Budhu, ryžové polia, čaj? Alebo smog, pracujúce deti, lacné oblečenie, nekvalitné výrobky? Stop. Teraz realita. Čína jednak nie je iba veľká fabrika na výrobu, ale takisto to už dávno nie je chudobná exotika, ktorá sa zastavila niekedy v antike. Čína je gigant ktorý sa ťahá dopredu. Častokrát som si želala aby sa aj u nás diali také cool veci a rozvoj sa podporoval práve tak ako v Číne.

Odzrkadlením celého je Šanghaj. Super moderné mesto, ktoré vzniklo za posledných 50 rokov z malej rybárskej dedinky. Teraz je to metropola so 150 poschodovými budovami, najluxusnejšími butikmi, reštauráciami a hotelmi.

Toto je moje video o tom ako sa Šanghai zmenil

Šanghaj, pohľad na mrakodrapy, bund, poznávanie číny, Shanghai

Peking

(Alebo Bei Jing – 北京 – severné hlavné mesto (áno, je aj južné mimochodom)

Peking ma na rozdiel od Šanghaja viac ako tisíc ročnú históriu. Samozrejme, určite aspoň z obrázkov poznáte veľký čínsky múr pri Pekingu, Zakázane mesto, ktoré patrilo len čínskym cisárom, ich konkubínam, manželkám, deťom a služobníctvu. Spodina žila vonku a len veľmi málo, ak vôbec s ňou nejaký cisárik prišiel do kontaktu. Ale aj dnešok v tomto meste výrazne píše.  Umenie a kultúra tu má stále svoje dôležité miesto. Ukážkovým príkladom je 798 Art Zone, kde ma galériu množstvo top umelcov Číny. Tú určite odporúčam navštíviť. 

Cestovanie v číne, peking, Hutong, cesty, rikša, poznávanie číny, Beijing

Cestovanie v číne, tipy na cestovanie v Číne, Mao zi dong, Beijing, poznávanie číny, Peking 

Hainan

(海南 – južný prístav)

Hainan je ťažko vôbec považovať za súčasť Číny. Je to malý ostrov, skoro až pri Hong Kongu. Typicky dovolenkové miestečko, kde sa chodia opaľovať a vyvaľovať hlavne Rusi zo Sibíru. Hainan je na rozdiel od zvyšku Číny slnečný, srdečný, spomalený a zábavný. Ideálne miesto na letnú dovolenku.

poznávanie číny, Hainan, Pláž v číne, Cestujeme po číne, cestovanie v číne

 

Čínska dedina

Výlet na dedinu úplne zmenil môj podhľad na Čínu. Po prvý krát som vymenila prostredie veľkomesta za pokojné, čisté miesto, kde ste sa mohli nadýchnuť čerstvého vzduchu, užívať si čisto jasnú oblohu alebo si skočiť do azúrového jazera. Takto sa naozaj robí poznávanie Číny. Našla som príroda a kľud, ktorý mi pripomínal Slovensko a až vtedy uvedomila ako veľmi dôležité je práve toto v mojom živote.

poznávanie číny, dedina, ľudia v číne, vidiek, čínsky vidiek, cestovanie po číne

poznávanie číny, dedina, cestujeme po číne, čínsky vidiek, čínske hory

Po mojom pobyte v Číne som si začala vážiť aké čisté Slovensko je, akú tu máme krásnu prírodu, milých ľudí, dobré počasie atď. atď. Áno, Čína vie byť špinavá, zmätená a hlučná, ale každý si v nej nájde niečo, prečo sa sem túži vrátiť.

Každé z miest Číny vás niečo naučí a prekvapí vás tým čim by ste najmenej čakali. Viac o mojich zážitkoch, poznatkoch a tipov na poznávanie Číny a už čoskoro.

 

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

2 thoughts on “Poznávanie Číny | Zaujímavosti o Číne | Hravo Zdravo svetom

Pridaj komentár