Hudobný špeciál - SK, Na Voľný Čas

Hudobný špeciál vol.3: Slovenská elektronika

A je to tu! Konečne článoček, ktorý je viac hravý ako zdravý. Aj keď, keby sa do fitness diára rátali aj preskákané noci, asi by viacerí mohli povedať, že sú v skvelej forme. Veď a? Taká EDM party je riadna makačka.

Takže dámy a páni predstavujem vám môj obľúbený milovaný a u nás momentálne veľmi populárny hudobný štýl – slovenská elektronika.

Za posledných pár rôčkov sa na Slovensku objavilo niekoľko výborných projektov a producentov. Mená, ktoré tu dnes odznejú sú ťahačmi mnohých parties a festivalov a získali nejedno ocenenie vrátane slovenských radiohláv.

A prosím vás, nejde o žiadnu recenziu, skôr chcem len predstaviť našu domácu tvorbu.

Fallgrapp

Fallgrapp je u nás momentálne najznámejšia elektro-alternatívna kapelka/projekt. Fallgrapp je ako novodobý Karel Gott. Odkedy sa objavili, vyhrávajú všetky možné hudobné ocenenia. 

Ich prvý album s názvom Rieka vyhral v roku 2015 štyri radioheads awards v rôznych kategóriách. Tento rok (2017) prišiel na svet nový album V hmle

Dlho sme si všetci mysleli, že slovenčina nie je zrovna spevavý jazyk. A potom sa ukázali speváčky Nora Ibsenová a Agáta Siemaszko a všetci sme ostali že „Bože, veď to je tak pekné v tej slovenčine.“ Baby ukázali našu materčinu ako mäkký a spevavý jazyk.

Započúvajte sa do pesničky INA. No neznie tu náš jazyk naozaj rozkošne?

Bulp

Kade chodím tade o nich počúvam. O mladulilinkom extrémne šikovnom producentovi a jeho sestre, ktorú pribral brácho do tímu. Ešte že tak. Jej vokály pridali hudbe Bulp to pravé čaro. Janin, stále trošku hanblivý hlas, dokonale dotvára originálnu produkciu od Sama. 


Po pár EPčkach vydali Bulp album Yrsa. Určite si ho pustite, započúvajte sa. Úplne zabudnete na čas. Fakt výborné prechody, hudba plynie, že ani neviete že ide o ďalší track.

A určite treba zažiť Bulp naživo. Je na nich vidieť ako milujú čo robia, ide z nech neskutočná energia a nedajú sa z nich odtrhnúť oči.

Jimmy Pé

Tak pozor, hudba toho týpka sa ozýva na plné pecky aj z okien nášho pána prezidenta (alebo tak nejako to bolo). 

Na Jimmyho môžeme byť naozaj hrdí, jedna z najlepších vecí čo kedy priniesla slovenská EDM. Chalanisko spolupracoval s viacerými zvučnými menami a hral ho nejeden známy producent. Okrem toho všetkého Jimmy už od skorých začiatkov hráva na Szigete a na veľkých fesťákoch po všade svete. Tešme sa, že nám zatiaľ neušiel do sveta.

Určite si pustite Jimmyho EPčko MASIKA. Originalitu je cítiť v každom tóne.

FVLKRVM

ƒ v ℓ c r v м alias Pišta Kráľovič. Ďalší výborný producent, ktorý hráva všade možne. Pišta začal hrávať v kostole jazz a funk na gitaru. Potom objavil synťáky a nevinnosti bol koniec. 


 

Ináč odporúčam sledovať tohoto typka na Instgrame. Jeho stories u mňa vždy vyvolajú WTF moment. Nehovoriac o tom, že len pred nedávnom som sa dozvedela že meno Fulkrum je vlastne meno pre MiG-29 čo je asi najkúlovejší ruský bojový jet (áno, fakt sa trochu vyznám do lietadiel). No a týmto bolo zrejme inšpirované aj Pištovo prvé EP Notch

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Pridaj komentár