Hudobný špeciál - SK, Na Voľný Čas

Hudobný špeciál: Slovenská reggae scéna

Poznáš reláciu Hudba made in Slovakia? Fajná to vec. Každý diel predstaví dvoch hudobníkov zo Slovenska, zaznejú aj rozhovory, príbehy a kde tu aj niečo z ich osobného života. Takže nie len že sa zoznámime so slovenskou tvorbou, ale hlavne môžeme lepšie pochopiť samotných tvorcov a zosobniť sa s ich hudbou. A to je hneď potom úplne iný zážitok.

Práve Hudba made in Slovakia ma inšpirovala k tomuto článku článku.  Ale ako som tak písala, prišla na to, že u nás je toľko kvalitnej tvorby, že jeden postík mi ani zďaleka stačiť nebude. Takže som sa rozhodla pre sériu článkov vrámci môjho hudobného špeciálu. Začnem, možno trosku neočakávane, slovenskou reggae scénou. Ale zajedno sa nám blíži Uprising a za druhé reggae a dancehall parties patria odvždy medzi moje topky.

Dobre takže poďme na to.

Hudobný špeciál číslo 1.: Slovenské reggae

Medial Banana

Moja obľúbená slovenská reggea kapela. A zároveň jediná, ktorú v tomto článku spomeniem. Jasné, pusti si aj Pull Up Unity alebo N3O. Mám ich rada ale ešte mi treba trochu času kým si na nich zvyknem.

Medial Banana sa za tie roky čo ich poznám stali mojim veľkým obľúbencom. Stačila jedna ich akcioška a zaľúbila som sa. Pokyman, Erik Šulc a ďalší banáni sú králi každej party. Chalani vedia spraviť úžasnú šouku a dokážu sa dostať neskutočne blízko k davu.Takže určite sa vyber na Medial Banana naživo.

Každopádne keď nie je v dohľadne žiadna banánová akcia, stačí si pustiť niektorý z ich albumov. Odporúčam ten debutový – Upliftied. Asi že práve na ňom som objavila moju naj – Sójové rezne.

Ale pozor, je tu ešte jedna veľmi super vec od Medial Banana. Ich najnovší album Inna Jamdown vyšiel spolu so sedem dielnym dokumentom o ich ceste na Jamajku a ich spolupráci so zvučnými menami z tejto krajiny.

No a asi takto. Medial Banana počúvam zväčša ráno, po ceste do práce. Väčšinou sa to ale skončí tak, že sa začnem nahlas smiať. Len tak v strede chodníka. Jak taký blázon. No čo. Zbožňujem totiž texty Medial Banana. Vždy mi zdvihnú náladu o 1000% a tuším, že aj niektorým z ľudí ktorí idú práve vtedy okolo mňa.

Ďalej bude veľký kredit v tomto článku patriť reggae a dancehall DJs. Chlapcom, ktorí rozpumpujú úplne každú party. Odporúčam vyčíhať si niektorú z nich. Sľubujem, že to bude akcia roka. No veď si pusti nejaké ich setíky. Alebo vieš čo, rovno poďme všetci 25.12 na Vianočnú Švanda Klaat do Trenčína. Hneď uvidíš o čom je reč.

Dj Mess

Hviezdny dancehall Dj. Fakt dobrý týpek. Stiahni si prosím všetky jeho reggae albumy. Sú ZADARMO a sú vymakané. Dj Mess v nich spolupracoval s viacerými hudobníkmi z Jamajky z čoho vznikli výborné reggae skvosty.

Dj Mess je zároveň zakladateľom Ghetto Youth Sounds, což je jeden z prvých slovenských sound systémov. Výborne slovenské reggae. Patrí sem aj Andyman, DJ Young Jay a hlavne…

Dj Simple Sample

Jajha zbožňujem všetko čo tento chalanisko namixuje. Toto je presne ten typ hudby, ktorý potrebujem na reggae party. Zároveň Simple Sample spoluorganizuje Uprising, takže čakám, že si na ňom zahrá aj on a my sa budeme môcť vyblázniť. Ruka Hore!

Bass(T)Art

Ok, BassTart nehráva až tak často ale jeho Soundcloud je nabitý fajnou muzičkou. Určite treba ísť na nejakú akciošku kde bude hrať naživo. Dáva fajný rootstep a najlepšie reggae hitovice.

Takže drahý môj čitateľ, pokiaľ máš aj ty tipy na slovenské reggae, ktoré by stáli za zmienku, neváhaj a zdieľaj v komentoch. Hurá Hurá ja sa už teším ako si popúšťam nejakých nových obľúbencov.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Pridaj komentár