Hudobný špeciál - SK

Hudobný špeciál: Slovenská rocková scéna dnes

Už od polky 80tych rokov ovládli Slovenskú hudobnú scénu vynikajúce rockové kapely a speváci. Nedá mi nespomenúť také CHVM, Bez ladu a skladu no a samozrejme Horkýže Slíže či Iné Kafe. Tie si určite pustite. Tento článok chcem však zamerať na novšie kapelky. Na tie, ktoré sa začali dostávať do povedomia ľudí iba pred nedávnom.

Hudobný špeciál číslo 2.: Slovenský rock

Korben Dallas

Korben Dallas je skupina plná vynikajúcich hudobníkov. Kvalitná hudba a zmysluplne texty (konečne niekto), ktoré sú značkou Korbenu. No a plus samozrejme hlboký hlas speváka Juraja Benetina. Lámača ženských sŕdc. Teda aspoň toho môjho. Juraj dokáže svojím hlasom vyvolať v publiku radosť, ľútosť, údiv, pochopenie… Naživo sú chalani úžasní a každý ich koncert je pre mňa neopakovateľný zážitok. Odporúčam si pozrieť záznam koncertu z Pohody 2015. Korben Dallas v celej svojej kráse aj s orchestrom.

 

Vystúpenie na Pohode bolo ako ušité pre Korbenovský tretí, orchestrálny album Kam Ideme. Takže naozaj „bravo“. Najnovší album s názvom Stredovek je opäť o niečo odlišný od tých predchádzajúcich. Je tak trochu ťahavý a melancholický no pri jeho počúvaní sa nedá nič iné len usmievať.

Billy Barman

Najobľúbenejšia kapela na Slovensku no nie? Trošku indie, trošku pop, trošku rock’n’roll-glam. Ťažko povedať kam Billy Barmanov zaradiť. Majú proste vlastný štýl a preto ich všetci tak ľúbime.

Barmani vydali po dlhšej dobe veľmi osobný album Dýchajúce obrazy a posunuli sa tak kvalitou zas o čosi vyššie. Neviem ako to chalani robia ale cez skladby z nového alba je možné sa s nimi tak akosi stotožniť. Navyše album ide viac do elektra takže ho ozaj môžem počúvať stále dookola.

Môj najobľúbenejší album je ale každopádne ich debutový – Noční jazdci. Práve na ňom sú tie najenergickejšie songy na ktorých je možno úžasne sa vyblázniť. Veď napríklad taký Bielučký sniežik. Znelka mnohých mojich akcii.

The Ills

Priznávam sa. The Ills som ešte naživo hrať nepočula. Ale. Veď sa sami započúvajte do ich hudby a zistíte prečo som si ich aj napriek tomu tak veľmi obľúbila. Odporúčam ich najnovší album Zoya. Je unikátny, náladu prinášajúci a obsahuje naozaj kvalitné tracky. Takže áno, sľubujem, že si určite odčekujem nejaký ich ďalší koncert na ich Facebooku

Aj napriek tomu, že The Ills ľúbim, trošku mi u nich chýba spevák alebo speváčka, do ktorej by sa celý slovenský národ mohol zaľúbiť a tak sa s kapelou viac stotožniť. Na druhej strane je ich hudba o to lepšia v momentoch keď nás slová v hudbe proste rušia. Takže sú ideál v chill okamihoch, pri práci, pri štúdiu alebo pri mierne depresívnych nočných prechádzkach mestom.

Fuzy Muzy

Neskutočná kapelka toto. Hrajú výbornú hudbu s (ako sami vravia) atmosférou hmyzu, filmu alebo duševných chorôb. No tak čo si už len po takejto hláške myslieť. Plus každý z chalanov je extrémne svojský typ, čiže sa na ich koncertoch od nich nedajú odlepiť oči. Sú plné wtf momentov. Proste hudba a celé to divadielko okolo čo chalani vedia spraviť vytvára dokonalú psychothriller náladu. 

Fuzy Muzy majú za sebou nie málo úspechov a ich debutový album je v plnej príprave. Takže sledujte ich Facebook alebo novinky od ich vydavatelstva nech náhodou niečo nezmeškáte. 

Toľko k mojim obľúbeným slovenským rockovým kapelám. Nezabudnite si prečítať aj aké máme na Slovensku dobré reggae a už budúci týždeň prinesiem moje obľúbené elekto a výber toho naj z neho.

Sharuj Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Pridaj komentár